ЕХФ Шампионат У19

Пораз на ракометарките од Фарски Острови, Македонија е шеста на ЕХФ шампионатот

Македонските ракометарки до 19 години загубија од Фарските Острови со 30:28 во мечот за пласман на петтото место.

Нашите млади ракометарки не успеаа да го освојат петтото место на ЕХФ шампионатот откако денеска беа поразени од селекцијата на Фарските Острови.
 
Македонија одигра лошо прво полувреме кое го загуби со 16:10, во второто бевме подобри но тоа не беше доволно за да се анулира високата негатива, конечниот реултат беше 30:28 за противникот.
 
Јанкулоска и Смајлоска со по пет голови беа најефикасни во селекцијата на Македонија, по четири дадоа Калајџиевска, Кирпијановска и Трпевска.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе