Европска лига

Пораз на Еурофарм Пелистер во Швајцарија кој му го носи Магдебург за противник во следната фаза

Еурофарм Пелистер со 29-26 загуби на гостувањето кај Кадетен Шафхаузен и остана на четвртото место во групата кое му носи осминафинале против Магдебург. 

Битолскиот тим имаше очаен старт во нападот, првиот гол го постигнаа во осмата минута. Одбраната беше солидна, но тешко се постигнуваа голови. До средината на првото полувреме Еурофарм Пелистер имаше дадено само два гола, а примено пет. Сепак и покрај таквиот неефикасен почеток на мечот, на полувремето се замина со водство на Кадетен од 16-12.
 
Во второто полувреме домаќините ја одржуваа предноста, стигнаа и до највисоки шест голови, Еурофарм Пелистер се обидуваше да го направи понеизвесен финишот, но не успеаа, на крајот Кадетен победи со 29:26.
 
Најефикасен во македонскиот тим беше Периќ со седум голови, Граџан постигна шест. 
 
Ова беше и последниот меч од групната фаза за Еурофарм Пелистер кој го освои четвртото место и во осминафиналето ќе игра против силниот тим на Магдебург.
 

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе