СП 2021

Почна Светското ракометно првенство, Египет го совлада Чиле на стартот

Египет предводен од Роберто Парондо со 35-29 го победи Чиле на отварањето на Светското ракометно првенство. 

Египет ја оправда фаворитската улога против Чиле и дојде до очекуваниот триумф, момците на Парондо кој му ја донесе втората европска титула на Вардар, победникот го решија во првото полувреме.
 
Домаќините се одлепија уште на стартот кога поведоа со 8-3, потоа само го контролираа резултатот, на полувремето заминаа со предност од 18-11.
 
Во второто полувреме Египет дојде до највисоки девет разлика 25-16, но до крајот на мечот Чиле ја намали негативата и не дозволи дебакл. Конечниот резултат беше 35-29.
 
Во египетската репрезентација најефикасен беше Јехиа Елдера со шест голови, Акрам Јусури постигна пет, кај Чиле Салинас постинга осум голови.
 
Во оваа група е и репрезентацијата на Македонија, ние утре со почеток од 20:30 часот играме против Шведска.
 

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе