Имаше само 38 години

Почина поранешната репрезентатвна ракометарка на Македонија, Јулија Николиќ

Поранешната македонска репрезентативка, Јулија Николиќ синоќа ненадејно почина, имаше само 38 години. 

Фото: ЖРК Вардар
Трагична вест, синоќа ненадејно почина Јулија Николиќ. По потекло беше од Украина, играше за Кометал Ѓорче Петров каде се задржа до 2009 година.
 
По одличните игри за Кометал ЃП, набрзо доби македонско државјанство и почна да игра за нашата репрезентација. Го носеше дресот и на ЖРК Вардар.
 
Во Македонија дојде како Јулија Потрјанко, но тука е омажи, го промени презимето и продолжи да живее и по завршувањето на ракометната кариера.
 
Се уште не се познати причините за прераната смрт на Николиќ.

Легенда под Главна слика

Фото: ЖРК Вардар

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе