Тажна вест од Португалија, не издржа срцето на Кинтана

Почина голманот на Порто, Алфредо Кинтана

На 32-годишна возраст почина голманот на ракометниот клуб Порто, Алфредо Кинтана кој во понеделникот доби срцев удар. 

Тажна вест пристигнува од Португалија, не издржа срцето на Алфредо Кинтана, соиграчот на Никола Митревски денеска почина.
 
Алфредо Кинтана во понеделникот за време на тренинг доби срцев удар по што беше ставен во вештачка кома. Во изминатите денови докторите се бореа за неговиот живот, но не успеа да се спаси.
 
„Порака која никогаш не очекувавме дека ќе ја објавиме, нашиот драг Алфредо Кинтана денеска не напушти. Засекогаш ќе бидеш запаметен како еден од нас. Вистински змеј. Почивај во мир“, напиша Порто.
 
Кинтана важеше за голем голман, со успех бранеше и за Порто и за португалската репрезентација.

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе