Тренерот на Вардар разочаран од резултатот но горд на публиката

Писонеро: Првите 30 минути беа ужасни, никогаш не сум видел полувреме со четири гола!

Тренерот на Вардар, Давид Писонеро вели дека неговите избраници одиграле ужасно во првите 30 минути, но е горд на начинот на кој одговориле во продолжението од мечот, а имаше пофалби и за публиката.

Вардар го загуби големото дерби со Кил. Шампионот на Македонија и Европа одигра катастрофално во првото полувреме, првиот гол беше постигнат од пенал дури во 10. минута, а потоа се чекаше уште десет минути за вториот гол. На пауза „црвено-црните“ заминаа со само скромни четири гола. 

Во прдолжението од мечот, Вардар заигра далеку подобро, во еден момент стигна и до шест негатива, но Кил е преискусна екипа за да прокоцка двоцифрена предност и на крајот убедливо славеше со 20-31. 

„Ова е тежок резултат. Имавме многу проблеми во првиот дел, никогаш не сум видел полувреме со четири гола. Првото полувреме беше ужасно. Во вториот дел игравме далеку подобро, но не не успеавме да направиме ништо повеќе поради првото полувреме“ - вели тренерот Давид Писонеро. 

„Горд сум на играчите што најдоа сили да се вратат во игра, а горд сум и на публиката, која беше фантастична и остана со нас до самиот крај и покрај болниот резултат. Атмосферата беше неверојатна, па им благодарам на навивачите“. 

„Мора да останеме обединети и да продолжиме понатаму на следниот натпревар, ова е само еден пораз“.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе