Сериозно засилување за Битолчани

Пелистер се засили со Александар Станојевиќ (ВИДЕО)

Ракометниот клуб Пелистер денеска потпиша со искусниот српски ракометар, Александар Станојевиќ кој треба да биде значајно засилување за преостанатиот дел од сезоната.

Александар Станојевиќ денеска стави потпис на договор со РК Пелистер.
 
Тој е српски интернационалец кој во 2005 година беше вицешампион на светот со тогашната младинска репрезентација на Србија и Црна Гора предводена од Веселин Вујовиќ.
 
Во својата кариера има настапувано за Партизан, Металург, Балинген, Гумберсбах, Вецлар, Горење, ПСЖ и Раднички Крагујевац. Има настапувано и во екипи од Катар, Саудиска Арабија и Турција.
 
Тој веќе бил во Битола, пред десет години како ракометар на Металург. Веќе од утре ќе почне да го носи зелено-белиот дрес, за кога е закажана пријателската средба со РК Струга. Мечот почнува од 18:30 часот.
 
 
 
 
View this post on Instagram

Александар Станојевиќ денес го официјализираше потписот за Пелистер . По краток разглед на богата историја на клубот рече дека е имперсиониран од тоа кој се играл за "зелено-белите" како и бројните трофеи кои ги освоил Пелистер - изјави Александар Станојевиќ. За останато нема многу да ветува и разговара што се' да очекуваме од искусниот бек се што има и знае ќе покаже на теренот. Станојевиќ веќе неколку дена е во Битола и не доаѓа прв пат во градот на конзулите ова му е трет пат но прв за подолг период и како играч на Пелистер. Најпрвиот бил пред 10 години кога како соиграч во скопски Металург гостувале во Битола заедно со Реваз Чантурија а денес повторно соиграчи но овој пат за битолски Пелистер. Првата контрола Пелистер ја има утре од 18:30 часот а за противник е екипата на РК Струга.

A post shared by Pelister Handball Club Bitola (@rkpelister) onFeb 12, 2019 at 5:16am PST

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе