Тренерот на ПИК Сегед жали за големиот пораз

Пастор: Многу изгубивме, ќе се подготвиме добро за реваншот

Тренерот на ПИК Сегед, Хуан Карлос Пастор жали за загубениот меч во Скопје, но признава дека Вардар беше подобар противник и заслужено се радува на голем триумф.

ПИК Сегед со големи амбиции дојде во Скопје, но со пораз од осум голови разлика си заминува во Унгарија. Тие во реваншот ќе имаат невозможна мисија и ќе се надеваат на чудо, но Вардар е многу поблиску до нив на патот кон Келн.
 
„Честитки за Вардар, за играта и победата. Беа силни, беа добри во дуелите, играа со голем интензитет. Ние имавме многу проблеми во средината на одбраната. Во второто полувреме имавме добра шанса да се вратиме, но не успеавме. Најлоши бевме во финишот“, вели тренерот на ПИК Сегед, Пастор.
 
„Разликата од осум голови е голема за пласман во вториот круг, но ќе се подготвуваме, ќе гледаме видео, ќе анализираме и ќе се обидеме да го добиеме мечот во Сегед. Ќе биде тешко, но ова е спорт, се е можно, јас верувам во својот тим. Уште еднаш ќе кажам, Вардар беше подобар вечерва и заслужено победи“.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе