ФК Вардар

Парондо: Не игравме добро, но најважно е што победивме

Вардар го победи Металург со 27:26, шампионот се изнамачи да дојде до триумфот и трепереше до последната секунда кога Шпенде го промаши голот и не успеа да го спаси својот тим од пораз.

Парондо се реши да одмори дел од своите најдобри играчи, па така покрај повредените не настапија и Стоилов, Дибиров и Гебдане. Покрај тоа експериментираше и на теренот, но на крајот за негова среќа се се заврши добро.
 
Тренерот на Вардар ја превзема одговорноста за лошата игра, но вели дека најважно е што победиле.
 
„Најважно е што победивме и ги освоивме двата бода. Не одигравме најдобро и тоа е моја вина. Се обидов да ги одморам и да ги освежам играчите по мечевите од Лигата на шампионите, имавме напорен период“, изјави Парондо.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе