Тренерот на Вардар откри колку е длабока кризата

Парондо: Како да не бидам горд, 9 месеци немаме земено плата, а се пласиравме во Келн

Роберто Парондо откри колку е длабока кризата во Вардар откако по мечот изјави дека девет месеци ракометарите не зеле плата.

Вардар се соочува со многу проблеми оваа сезона, но се издигна над сите нив и трета година по ред се пласира на завршниот турнир во Келн.
 
„Како да не бидам горд со овие ракометари, девет месеци играат без плата. Цела сезона имаме повреди, едниот лев бек ни замина од финансиски причини, другиот се повреди. Едниот од голманите ни брани повреден...“, отворено кажа Парондо.
 
Тој на прес-конференцијата имаше и дуел со тренерот на ПИК Сегед, Пастор, кој го обвини Парондо дека не покажал достоинство во победата. Откако кажа што мисли за Парондо, ја напушти прес-конференцијата без да го слушне човекот што го нападна.
 
Парондо му рече на Пастор да остане, но тој замина.
 
Не му реков ништо лошо. Тргнав да ги раздвојам играчите, а тој на шпански ми кажа збор што не е за кажување. Кога заврши мечот, отидов кон него да си честитаме, и пак се случи истото. Играв три години за ПИК Сегед и имам убави спомени тука. Пастор ми беше тренер и ниту еднаш не сум му кажал лош збор. А тој вака ми враќа. Но што се случуваше на теренот нека остане таму“, изјави Парондо.

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе