Ракометарите во посета на првославниот храм во Загреб, „Света Злата Мегленска“

Отец Пимен до ракометарите: Вие денеска сте наши апостоли

Еднодневната пауза македонските херои ја искористија да го посетат првославниот храм во Загреб, „Света Злата Мегленска“, да запалат свеќа и да се помолат за успех.

По синоќешната голема победа над Словенија, македонските ракометари денеска, на христијанскиот празник Василица, ја посетија македонската првославна црква во Загреб, „Света Злата Мегленска“ каде што отец Пимен одржа литургија и им посака среќа.
 
„Денеска вие сте наши апостоли, нашата најголема светлост. Вчера направивте чудо, со натчовечки напори не израдувавте. Како што Кире ве водеше вчера, така да ве води и низ целото првенство. Во Загреб доаѓале многу државници, бизнисмени но не дошле во оваа црква, а вие и покрај големите обврски кои ги имате одвоивте време да дојдете“, им порача отец Пимен на ракометарите.
 
Ристе Ѓорѓиевски,
специјално од Загреб за МКД

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе