СП 2021

Организацијата на СП во Египет е полна со пропусти, дел од ракометарите ја опишуваат како „див запад“

Досега се одигра само еден натпревар од Светското првенство во Египет, но организацијата уште веднаш се оценува како катастрофала, барем од дел од ракометарите. 

Натпреварите на Светското првенство во Египет треба да се играат без публика, но на трибините на вчерашниот меч меѓу домаќинот и Чиле имаше стотици навивачи на трибините.
 
Првичниот план на Египет беше да има по 20 проценти исполнетост на салите, но под притисок на репрезентациите таа одлука се промени и беше договорено да нема публика. Но вчера имаше. Скандинавските медиуми тоа го оцениија како скандал.
 
 
Првата норвшека ѕвезда, Сандер Сагосен синоќа се пожали на условите кои ги имаат, рече дека стравуваат за своето здравје бидејќи организацијата е очајна.
 
„Ова е пародија. Сѐ што ни се случува од доаѓањето во Египет изгледа како една огромна смешка. Условите се ужасни и како да стануваат се полоши. Луѓето во хотелот шетаат без маски, јадеме во иста просторија. Од сѐ што ни беше ветено како превенција, нема ништо. Ова не може да се нареше „балон“ како што требаше да биде. Мораме да си поставуваме интерни правила, но и тоа не ни гарантира безбедност бидејќи тука е како на дивиот запад. Можеме само да се надеваме дека нема да се заразиме“, изјави Сагосен.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе