СЕХА ЛИГА

Нова победа на Металург во СЕХА, овој пат над Нексе

По тримуфот во Панчево, Металург денеска со убедливи 29:22 го преслуша Нексе и врза две победи по ред во СЕХА лигата.

По поразот од Вардар на стартот, Металург врза две победи, денеска во СЦ „Борис Трајковски“ славеше над тимот на Нексе со седум голови разлика.

Натпреварот почна изедначено, се играше гол за гол до 12. минута кога Металург направи серија од 5-0 и дојде до водство од 10-5. На полувремето се замина со предност на македонскиот тим од 15:10.

Во вториот дел Нексе во ниту еден момент не успеа да го загрози водството на Металург, тимот на Червар играше одлично и на крајот сосема заслужено славеше со 29:22.

Најефикасни во тимот на Металург беа Илиќ и Пешевски со по шест гола, пет постигна Анделиќ. Дарко Арсиќ имаше девет интервенции.

Промовирање на родителското отсуство и за таткото на детето кое како опција постои во Законот за работните односи, но само ако не го користи работничката.

(Полемика: „Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ООН“, Игор Јанев, МКД.мк, 11 ноември 2017)

Зоран Заев од позиција на премиер удира во самите темели на асномска, антифашистичка Македонија.