СЕХА ЛИГА

Нова победа на Металург во СЕХА, овој пат над Нексе

По тримуфот во Панчево, Металург денеска со убедливи 29:22 го преслуша Нексе и врза две победи по ред во СЕХА лигата.

По поразот од Вардар на стартот, Металург врза две победи, денеска во СЦ „Борис Трајковски“ славеше над тимот на Нексе со седум голови разлика.
 
Натпреварот почна изедначено, се играше гол за гол до 12. минута кога Металург направи серија од 5-0 и дојде до водство од 10-5. На полувремето се замина со предност на македонскиот тим од 15:10.
 
Во вториот дел Нексе во ниту еден момент не успеа да го загрози водството на Металург, тимот на Червар играше одлично и на крајот сосема заслужено славеше со 29:22.
 
Најефикасни во тимот на Металург беа Илиќ и Пешевски со по шест гола, пет постигна Анделиќ. Дарко Арсиќ имаше девет интервенции.

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе

Македонија сѐ повеќе заглавува во сиромаштија чија стапка изнесува скоро 22 отсто од вкупното население, речиси една третина од децата живеат во сиромаштија.

повеќе

Дали поновите, посјајните и посложените нешта автоматски значи дека се подобри? Всушност, најчесто вистината е спротивна на тоа.

повеќе