Скандал во норвешката селекција на ЕП

Норвешките ракометари се мотивирале со голи фотографии на нивната сонародничка Нора Морк!

Норвешка ја тресе ракометен скандал од Европското првенство откако излезе информацијата дека ракометарите пред секој натпревар се мотивирале со голи фотографии на Нора Морк.

Пред извесно време беше хакиран мобилниот телефон на норвешката ракометарка Нора Морк и на интернет беа објавени поголем број на екплицитни фотографии.
 
За време на Европското првенство во Хрватска, норвешките ракометари си ги разменувале и заеднички ги гледале сликите на Морк. Таа дознала за сето ова и сега најавува тужба.
 
„Скршена сум. Мислев дека тие се моето семејство, дека се луѓе кои ме сакаат и се грижат за мене. Многу сум разочарана. Го информирав и норвешкиот сојуз, размислувам веќе да не играм за Норвешка. Не сакам да бидам дел од колектив кој сексуално ме вознемирува“, вели Морк.
 
Селекторот Кристијан Берге и капитенот Мирхол одбија да одговорат на ова прашање.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе