ЕП 2020

Норвешка ја победи Словенија, познати се полуфиналните двојки на ЕП

Норвешка со 33:30 ја победи Словенија и го потврди првото место во групата, по што конечен облик добија и полуфиналните средби. 

Норвешка без својот најдобар ракометар, Сагосен дојде до триумфот над Словенија со кој го завери првото место на табелата.
 
Во отсуство на Сагосен, најефикасен ракометар во селекцијата на Норвешка беше Гуликсен со седум голови, по пет реализираа Андреасен и Танген. Во составот на Словенија по пет пати погодија Цехте и Кодрин.
 
Во полуфиналето Норвешка ќе игра против Хрватска, а Словенија ќе се сретне со Шпанија.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе