Ѕвездата на Веспрем честиташе како ретко кој противник

Ненадиќ: Ова што го направи Вардар е неверојатно, и покрај сите проблеми да го освоите овој трофеј... секоја чест!

Ѕвездата на Веспрем Петар Ненадиќ има само убави зборови за Вардар, на прес-конференцијата со многу емоции зборуваше за македонскиот шампион. 

Ненадиќ покажа дека е голем спортист, тој има многу пријатели во Вардар и добро е запознаен со ситуацијата во македонскиот клуб, pa затоа и им ја симна капата на црвено-црните и честита како ретко кој противник.
 
„Честитки за Вардар и за Македонија за победата, имам многу пријатели во тој клуб. Мислам дека натпреварот го загубивме во првото полувреме, не одигравме на нивото на коешто требаше. Во второто полувреме дојдовме до еден-два разлика, но не успеавме“, вели Ненадиќ.
 
„Вардар имаше навистина неверојатна сезона, низ сѐ што поминаа, и покрај сите проблеми што ги имаа, да го освоиш овој трофеј... секоја чест“, со многу емоции ракометарот на Веспрем го кажа ова.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе