ЕХФ потврди

Нема вајлд-карта за Еурофарм Пелистер, само Вардар ќе игра во Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација денеска ги соопшти имињата на клубовите кои ќе играат во Лигата на шампионите следната сезона, меѓу нив не е Еурофарм Пелистер. 

ЕХФ не го прифати барањето на битолскиот тим за настап во Лигата на шампионите, вајлд-карти добија Нант, ПИК Сегед, Елверум, Мешков Брест, Целје и Мотор Запорожје.
 
Од претходно беше познато дека загарантирано место има Вардар заедно со ПСЖ, Барселона, Кил, Веспрем, Фленсбург, Кјелце, Алборг, Загреб и Порто.
 
 
Еурофарм Пелистер и Металург ќе играат во Европската лига, останува да видиме само дали ќе почнат од некое квалификациско коло или некој од нив ќе има директен пласман во групната фаза.
 
Познати се учесниците и во женската Лига на шампиони, ЖРК Куманово не доби вајлд-карт.
 
 

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе