Распоредот на Македонија за СП 2021

Настапот на СП го почнуваме во четврток против Шведска

Македонската ракометна репрезентација во последен момент доби шанса да игра на Светското првенство во Египет откако Чешка го откажа настапот, почнуваме веќе во четврток. 

Поради позитивни случаи на ковид-19, Чешка го откажа настапот на Европското првенство, а Македонија како прва резерва патува на Мундијалот.
 
Ќе играме во групата Г против Шведска, домаќинот Египет и Чиле.
 
Првиот натпревар го играме против Шведска веќе во четврток, потоа преку еден ден играме против Египет и Чиле. Првите три селекции од групата се пласираат во следната фаза.
 
Интересно, Чиле беше единствената репрезентација со која одигравме пријателски натпревари во изминатите денови, им бевме домаќини на двете средби кои лесно ги добивме.
 
Распоред на натпревари:
 
14 јануари – Шведска – Македонија во 21:30 часот
16 јануари – Египет – Македонија во 19:00
18 јануари – Македонија – Чиле во  16:30 
 

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе