Олимписки игри

Начевски и Николов ќе го судат финалето на ОИ во Токио

Македонските судии, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се делегирани за финалниот натпревар на машкиот ракометен турнир на Олимписките игри во Токио. 

Начевски и Николов ја добија честа да го судат натпреварот за златниот медал на Олимписките игри меѓу Франција и Данска.
 
Ова е првпат македонски судии да судат едно финале на Олимписки игри.
 
Финалето во Токио е круна на кариерата на Начевски и Николов кои можат да се пофалат и дека го судеа завршниот натпревар на Европското првенство кое се одржуваше во Австрија, Норвешка и Шведска.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе