Големо засилување за „црвено-црните“

Му се исполни желбата на Калараш, се врати во Вардар!

Шампионот на Македонија и Европа, Вардар врати познато име во своите редови, Глеб Калараш одново ќе го носи „црвено-црниот" дрес.

Русинот беше еден од играчите кои си најдоа нов ангажман откако во април месец сопственикот Сергеј Самсоненко соопшти дека го напушта клубот. Тој потпиша договор со Мотор Запорожје, но кога по триумфот во Келн пристигна вест дека Вардар нема да се распадне, Глеб Калараш изрази желба да се врати во „Јане Сандаски“. 

Со месеци се обидуваше да најде решение и последните информации велат дека конечно нашол заеднички јазик со Мотор Запорожје и спогодбено го раскинал договорот. 

Глеб Калараш на социјалните мрежи се пофали дека купил авионски билет за Скопје, и се очекува во скоро време да пристигне официјана информација за нова соработка со Вардар. 

Минатата сезона тој беше еден од најдобрите дефанзивци, па треба да биде огромно засилување во одбраната на шампионот на Македонија и Европа.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе