РК Вардар

Мотор го промовираше Калараш, Вардар и официјално остана без дефанзивецот

Одличниот дефанзивец, Глеб Калараш и официјално си замина од Вардар откако денеска беше промовиран како ново засилување на Мотор, клубот за кој настапуваше и претходно.

Трансферот на Калараш од Вардар во Мотор Запорожје беше претходно договорен кога европскиот шампион беше во незавидна ситуација. Денеска само беше официјално претставен како ново засилување на украинскиот тим.
 
Калараш беше еден од главните во одбраната на Вардар во шампионската сезона и даде значаен придонес во големиот успех, и двете страни сакаа тој да остане во Скопје, но трансферот претходно беше договорен.
 
Глеб Калараш во Мотор Запорожје настапуваше од 2015 до 2017, него ќе го гледаме во СЕХА лигата, бидејќи украинскиот тим за прв пат ќе биде учесник во регионалното натпреварување од следната сезона.
 

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе