ЕП 2020

Моќна партија на Германија против Белорусија

Германија без проблем ја совлада Белорусија убедливо со 31:23, се очекуваше понеизвесен меч, но Германците беа доминанти во текот на целиот натпревар. 

Германија покажа сила на дуелот со Белорусија. Германците водеа во текот на целиот натпревар. Уште во првото полувреме неколку пати имаа предност од осум гола разлика, на одморот заминаа со водство од 18:11.
 
Во вториот дел само ја одржуваа високата предност и во ниту еден момент на Белорусија не и дадоа шанса да помисли дека може да се врати во мечот. Конечниот резултат беше 31:23.
 
Интересно, сите германски играчи се запишаа во листата на стрелците освен голманите. Кастенинг со шест гола беше најефикасен. Кај Белорусија Кулеш постигна шест.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе