ЕП 2020

Моќна партија на Германија против Белорусија

Германија без проблем ја совлада Белорусија убедливо со 31:23, се очекуваше понеизвесен меч, но Германците беа доминанти во текот на целиот натпревар. 

Германија покажа сила на дуелот со Белорусија. Германците водеа во текот на целиот натпревар. Уште во првото полувреме неколку пати имаа предност од осум гола разлика, на одморот заминаа со водство од 18:11.
 
Во вториот дел само ја одржуваа високата предност и во ниту еден момент на Белорусија не и дадоа шанса да помисли дека може да се врати во мечот. Конечниот резултат беше 31:23.
 
Интересно, сите германски играчи се запишаа во листата на стрелците освен голманите. Кастенинг со шест гола беше најефикасен. Кај Белорусија Кулеш постигна шест.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе