Херојот скромен

Митревски: Им дадов енергија на соиграчите, но не бев клучен за победата

Никола Митревски беше еден од хероите на Македонија во големата победа над Словенија, неговото влегување во игра го сврте текот на натпреварот.

Борко Ристовски не почна најдобро, Словенија имаше водство и доминација на теренот кога Раул реши во игра да го внесе Никола Митревски, а по неговото влегување се промени сѐ. Нашиот голман нанижа неколку фантастични интервенции и беше клучот за пресвртот на играта.
 
„Сакам да им честитам на моите соиграчи за оваа голема победа. Можеби моето влегување внесе дополнителна енергија кај соиграчите, но не бев јас клучот за победата“, вели Никола Митревски.
 
„Во второто полувреме одигравме тимски, проработе и нападот, бевме одлични во одбраната, сите фактори се склопија и победата дојде“.
 
„Одлично сме подготвени за првенството, нашата психолошка спремност дојде до израз, не паднавме, се кренавме кога не ни одеше и на крајот заслужено се радуваме на овој триумф“.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе