ЕП 2020

Митревски: Божовиќ и Билик ќе шутнат околу 30 пати, но поважно е да им ги затвориме другите позиции

Никола Митревски знае дека играта на Австрија се темели на одличните бекови Божовиќ и Билик, но знае дека може да биде погубно ако се фокусираме на нив а ги занемариме другите позиции. 

Македонија денеска од 18:15 против Австрија брка победа од два или повеќе гола разлика за пласман во следната фаза на Европското првенство.
 
Во првите две кола Австрија ги совлада Чешка и Украина со импресивна игра на нивните бекови, Божовиќ и Билик.
 
„Овој натпревар за нас е мало финале, да се биде или не. Австрија квалитативно не е подобра од нас. Имаме шанси за победа и ако ја оствариме поразот од Чешка може да биде небитен. Наше е да го дадеме максимумот и да се надеваме на победа“, вели Митревски.
 
„Одбраната е таа која решава вакви големи натпревари. Божовиќ и Билик сигурно ќе шутнат околу 30 пати, но според мене најважно е да не им се разиграат крилата и повотот. Пример против Украина Вебер имаше осум од осум. Ако ги намалиме головите на останатите нивни играчи ќе имаме успех, а тие двајца нека си ги имаат своите 15-16 голови“.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе