ЕП 2020

Митревски: Божовиќ и Билик ќе шутнат околу 30 пати, но поважно е да им ги затвориме другите позиции

Никола Митревски знае дека играта на Австрија се темели на одличните бекови Божовиќ и Билик, но знае дека може да биде погубно ако се фокусираме на нив а ги занемариме другите позиции. 

Македонија денеска од 18:15 против Австрија брка победа од два или повеќе гола разлика за пласман во следната фаза на Европското првенство.
 
Во првите две кола Австрија ги совлада Чешка и Украина со импресивна игра на нивните бекови, Божовиќ и Билик.
 
„Овој натпревар за нас е мало финале, да се биде или не. Австрија квалитативно не е подобра од нас. Имаме шанси за победа и ако ја оствариме поразот од Чешка може да биде небитен. Наше е да го дадеме максимумот и да се надеваме на победа“, вели Митревски.
 
„Одбраната е таа која решава вакви големи натпревари. Божовиќ и Билик сигурно ќе шутнат околу 30 пати, но според мене најважно е да не им се разиграат крилата и повотот. Пример против Украина Вебер имаше осум од осум. Ако ги намалиме головите на останатите нивни играчи ќе имаме успех, а тие двајца нека си ги имаат своите 15-16 голови“.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе