Македонија го почнува Европското првенство

Миркуловски: Мора да ја победиме Словенија, сакаме да направиме повеќе од досега

Филип Миркуловски смета дека Словенија не е силна како што беше на првенството во Франција, верува дека Македонија денеска може да излезе како победник.

Македонија денеска го почнува настапот на Европското првенство во Хрватска, прв противник е селекцијата на Словенија. Веселин Вујовиќ има големи проблеми со повредени играчи за разлика од нашата селекција која турнирот ќе го почне со сите расположиви сили.
 
„Одработевме добри подготовки и подготвени сме за првиот натпревар. Сите сме здрави и тоа е најважното во пресрет на овој натпревар. Словенија е нашиот прв противник, тие се во улога на фаворити, бронзени се од последното СП и тоа ги прави условно поквалитетен тим од нас. Но, тие се послаби отколку на првенството во Франција со оглед на тоа дека им се повредени неколку играчи и нема да бидат во истиот состав“, вели Филип Миркуловски.
 
„Но, тоа не значи дека ќе биде полесен натпреварот. Прв меч, натпревар што може многу да значи за двете репрезентации. За нас конкрентно, овој меч е шанса да освоиме бодови што понатаму ќе играат голема улога. Желни сме да направиме повеќе од досега и за таа цел мора да ја победиме“.
 
Од Загреб: Ристе Ѓорѓиевски

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе