СЕХА Лига

Металург со полна мрежа се враќа од Брест

Металург доживеа нов пораз, овој пат во натпревар од СЕХА лигата загуби на гостувањето кај Мешков Брест со 35:30.

Металург се носеше во првото полувреме, но во вториот дел домаќинот покажа дека е поквалитетен противник и дојде до очекуваниот триумф.

Мешков неколку пати во првиот дел имаше предност од четири гола разлика, Металург се врати, успеа да изедначи, на полувремето домаќинот имаше предност од 18:17.

Во вториот дел Мешков ја зголеми разлика, го контролираше мечот, имаше водство и од осум разлика, на крајот славеше со пет, 35:30. Ова беше мечот во кој македонскиот тим прими најмногу голови оваа сезона.

Филип Кузмановски со осум гола беше најефикасниот кај Металург, Јагањац постигна седум.

По овој натпревар Металург директно патува за Истанбул каде што има натпревар од Лигата на шампионите против Бешикташ.

На денешен ден, 18 февруари 2013 година, Собранието на РМ го избра Талат Џафери за министер за одбрана.

Народот е тој што треба да кажува дали политичарите се умни, знаат, ќе одлучи или пак ќе бара нивна смена.

„Бејоеремите" веќе многу долги години имале и имаат јазик којшто (Слушни! Слушни добро!) сите, освен нас, го нарекуваат „македонски".