СЕХА Лига

Металург со полна мрежа се враќа од Брест

Металург доживеа нов пораз, овој пат во натпревар од СЕХА лигата загуби на гостувањето кај Мешков Брест со 35:30.

Металург се носеше во првото полувреме, но во вториот дел домаќинот покажа дека е поквалитетен противник и дојде до очекуваниот триумф.
 
Мешков неколку пати во првиот дел имаше предност од четири гола разлика, Металург се врати, успеа да изедначи, на полувремето домаќинот имаше предност од 18:17.
 
Во вториот дел Мешков ја зголеми разлика, го контролираше мечот, имаше водство и од осум разлика, на крајот славеше со пет, 35:30. Ова беше мечот во кој македонскиот тим прими најмногу голови оваа сезона.
 
Филип Кузмановски со осум гола беше најефикасниот кај Металург, Јагањац постигна седум.
 
По овој натпревар Металург директно патува за Истанбул каде што има натпревар од Лигата на шампионите против Бешикташ.

На Водно навистина не му треба сега и жичарница нова да се гради.

повеќе

Неконтролираниот политички развој, кој создаде пет парламентарни партии на етничките Албанци, ја прави нестабилна политичката ситуација не само кај aлбанскиот блок, туку и на ниво на државата. 

повеќе

Програмата за реформа на управувањето со јавните финансии 2018-2021 се носи во екс-пост заробена држава каде тензиите помеѓу администрацијата, економските агенти, клиентите и општеството се големи.

повеќе