СЕХА лига

Металург со гол во последната секунда го победи Извиѓач

Металург конечно победи, Шпенде од пенал во последните моменти од мечот му ја донесе втората победа на македонскиот тим во СЕХА лигата, беше совладан Извиѓач на негов терен со 31:30. 

Во 13. натпревар од СЕХА лигата, Металург дојде до втората победа. Во дербито на дното македонскиот тим за еден гол беше подобар од домаќинот Извиѓач.
 
Првото полувреме помина во изедначена игра, а на одморот Металург замина со предност од 16:14. И во вториот дел Металург најчесто ја имаше предноста но домаќинот во финишот направи пресврт.
 
Во 58. минута Извиѓаш имаше предност од 30:28, но Металург направи серија од 3-0 и со гол на Шпенде од пенал по истекот на времето дојде до победа од 31:30.
 
Шпенде и Шилегов блескаа на овој меч, и двајцата постигнаа по девет голови. Во составот на Извиѓач Домагој Алиловиќ даде осум голови.
 
Ова беше последен натпревар за Металург во СЕХА лигата за оваа година. 

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе