РК Металург

Металург се засили со хрватски дефанзивец

Хрватскиот пикер Тео Чориќ на кој специјалност му е играта во одбраната е нов ракометар на Металург.

27-годишниот Чориќ стави потпис на 1,5 годишен договор со Металург, тој ќе му се приклучи на македонскиот тим на 15 февруари.
 
Чориќ важи за одличен дефанзивен играч, ракометар кој треба да ја засили одбраната на тимот од Автокоманда.
 
Тој доаѓа од екипата на Рајн Викинг, член на втората Бундес лига, претходно играл во Замет, Пореч, Загреб и Штутгарт.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе