СЕХА Лига

Металург пружи силен отпор но немаше сили за изненадување против Загреб

Во драматична завршница, Металург загуби на гостувањето кај Загреб во СЕХА лигата, домаќините се радуваа на победа од 30-28

Тимот од Автокоманда пружи силен отпор на гостувањето кај шампионот на Хрватска, избраниците на Александар Јовиќ во првиот дел на моменти беа и подобар противник, и во неколку наврати имаа водство. Загреб ја превзеде контролата врз мечот кон финишот на првите 30 минути и на пауза замина со предност од 15-13.

Домаќините го диктираа темпото и во продолжението од средбата и во 42. минута стигнаа до највиски +4 (22-18). Металург не се предаде и стигна до 29-28 на 60 секунди до крајот на мечот.

Сепак, Домагој Павловиќ реализираше за 30-28 и го оневозможи Металург да има напад за реми.

Халил Јагањац со девет гола беше прв стрелец во редовите на Металург, Филип Кузмановски забележа осум, а одличен беше и Мартин Томовски со 10 интервенции.

Во редовите на Загреб, Хорват со осум погодоци беше најдобар поединец.

„Бејоеремите" веќе многу долги години имале и имаат јазик којшто (Слушни! Слушни добро!) сите, освен нас, го нарекуваат „македонски".

повеќе

Добронамерниот дијалог – поточно способноста да се види светот преку очите на други луѓе, посебно оние со кои не се согласуваме – никогаш не бил поважен од сега.

повеќе

Владата не би смеела самостојно да одлучува за ставање под концесија на минералните суровини како што предвидува постојниот закон.

повеќе