СЕХА Лига

Металург пружи силен отпор но немаше сили за изненадување против Загреб

Во драматична завршница, Металург загуби на гостувањето кај Загреб во СЕХА лигата, домаќините се радуваа на победа од 30-28

Тимот од Автокоманда пружи силен отпор на гостувањето кај шампионот на Хрватска, избраниците на Александар Јовиќ во првиот дел на моменти беа и подобар противник, и во неколку наврати имаа водство. Загреб ја превзеде контролата врз мечот кон финишот на првите 30 минути и на пауза замина со предност од 15-13.

Домаќините го диктираа темпото и во продолжението од средбата и во 42. минута стигнаа до највиски +4 (22-18). Металург не се предаде и стигна до 29-28 на 60 секунди до крајот на мечот.

Сепак, Домагој Павловиќ реализираше за 30-28 и го оневозможи Металург да има напад за реми.

Халил Јагањац со девет гола беше прв стрелец во редовите на Металург, Филип Кузмановски забележа осум, а одличен беше и Мартин Томовски со 10 интервенции.

Во редовите на Загреб, Хорват со осум погодоци беше најдобар поединец.

Македонија не е само наслов. Таа е стратегиски партнер во еден регион во кој на САД им се потребни пријатели. Таа копнее за членство во НАТО, а нејзините млади луѓе ја прифаќаат американската култура - музиката, бургер кингот и англискиот јазик - како своја, вели Рејчел Г. Коен за Бостон глоуб.

повеќе

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе