СЕХА Лига

Металург пружи силен отпор но немаше сили за изненадување против Загреб

Во драматична завршница, Металург загуби на гостувањето кај Загреб во СЕХА лигата, домаќините се радуваа на победа од 30-28

Тимот од Автокоманда пружи силен отпор на гостувањето кај шампионот на Хрватска, избраниците на Александар Јовиќ во првиот дел на моменти беа и подобар противник, и во неколку наврати имаа водство. Загреб ја превзеде контролата врз мечот кон финишот на првите 30 минути и на пауза замина со предност од 15-13.

Домаќините го диктираа темпото и во продолжението од средбата и во 42. минута стигнаа до највиски +4 (22-18). Металург не се предаде и стигна до 29-28 на 60 секунди до крајот на мечот.

Сепак, Домагој Павловиќ реализираше за 30-28 и го оневозможи Металург да има напад за реми.

Халил Јагањац со девет гола беше прв стрелец во редовите на Металург, Филип Кузмановски забележа осум, а одличен беше и Мартин Томовски со 10 интервенции.

Во редовите на Загреб, Хорват со осум погодоци беше најдобар поединец.

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.