Заминува и најдобриот

Металург ќе биде уште послаб, го продадоа Јагањац на Нексе

Најдобриот ракометар на Металург, Халил Јагањац потпишува за Нексе кој ќе го плати обесштетувањето кое го бара македонскиот клуб. 

Пред почетокот на сезоната од Металург замина Филип Кузмановски, а сега тимот од Автокоманда го напушта и Халил Јагањац.
 
Хрватскиот ракометар беше најдобар играч на Металург во изминатата сезона и на почетокот од оваа, но македонскиот клуб реши да го продаде и да заработи на неговото заминување.
 
Иако и Загреб се интересираше за Јагањац, тој реши да ја прифати понудата од Нексе, се верува дека овој клуб ќе му плати на Металург 100.000 евра за да го обезбеди потписот на младиот хрватски ракометар.
 
Металург оваа сезона се уште нема победа ниту во СЕХА лигата, ниту во Лигата на шампионите, со заминувањето на Јагањац тимот на Брестовац ќе биде уште послаб и помалку конкурентен во двете натпреварувања.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе