СЕХА лига

Металург и Вардар во нова градска пресметка во СЕХА лигата

Вечерва со почеток од 20:15 часот се игра македонското дерби во СЕХА лигата, во салата „Борис Трајковски“ Металург го пречекува Вардар.

Иако веќе го нема сјајот од минатото кога двата клуба имаа тимови со изедначен квалитет, дербито меѓу Металург и Вардар се уште привлекува внимание.
 
Вечерва Металург го пречекува Вардар и со тоа започнува вториот круг од регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата.
 
Вардар е голем фаворит на денешниот дуел со Металург, но тренерот Парондо е претпазлив.
 
„Секогаш кога играме со Металург може да се случи нешто неочекувано бидејќи тоа се дерби средби. Тоа се два тима кои се големи ривали и сите знаат дека тоа е повеќе од обичен натпревар. Очекуваме добра атмосфера и верувам и гледачите ќе уживаат во мечот. Според мене најважно е Скопје да има два навистина добри клуба“, изјави Парондо.
 
По девет одиграни натпревари Вардар е на третото место зад Загреб и Прешов но со меч помалку од нив, Металург е деветти со само една победа и едно реми.
 

Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018 година, кој го одбележуваме во вторник (18 декември).

повеќе

Без оглед на фактот што од постоењето на уметноста постои и теорија и приказна за тоа, уметничкиот процес останува крајно неразбирлив.

повеќе

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе