РК Металург

Металург и Бутел ги добија противниците за квалификациите во Европската лига

Денеска во Виена се одржа ждрепката за квалификациите од Европската ракометна лига каде што претставници на Македонија се Металург и Бутел. 

Македонските екипи добија лесни противници, Металург ќе игра против хрватскиот прволигаш Спачва, додека Бутел ќе се соочи со унгарскиот Ѓенѓеш.
 
Металург е домаќин на првиот меч, додека Бутел ќе гостува на првата средба. Првите натпревари се играат на 29 или 30 септември, реваншите се седум дена подоцна. 
 
Ако ги поминат своите противници ќе играат во второто квалификациско коло кое е последно пред групната фаза.
 
Фиректно во групната фаза пласман има Еурофарм Пелистер.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе