Суперкуп на Македонија

Металург беше лесен залак, Вардар го освои Суперкупот на Македонија

Вардар одигра доминантен меч против Металург иако крајниот резултат не го кажува тоа, победи со 26:24 и го одбрани трофејот во Суперкупот на Македонија. 

Металург направи големо изненадување лани кога го победи Вардар во финалето од Купот на Македонија, но денеска не можеше ништо да стори против европскиот шампион.
 
Вардар беше доминантен, водеше во текот на целиот меч, на полувремето резултатот беше 16:10.
 
Доминацијата продолжи и во вториот дел, Вардар имаше предност од 26:19 кога сопре да дава голови. Во последните седум минути шампионот не постигна гол, Металург со серија од 5-0 се избори за пораз кој изгледа пристојно, 26:24.
 
Горбок и Дибиров постигнаа по шест гол, Калараш даде четири, кај Металург Додиќ беше најефикасен со пет, Јагуриновски постигна четири.
 
Ова е прв трофеј за Писонеро со Вардар. Нареден меч за црвено-црните е дуелот со Порто кој се игра во недела.
 
 

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе