РК Вардар

Марко Вујин две години во Вардар

Вардар го потврди и ангажманот на искусниот Марко Вујин кој потпиша двегодишен договор со актуелниот европски шампион. 

„Српскиот интернационалец Марко Вујин потпиша двегодишен договор со Вардар. Десниот бек кој зад себе има богата интернационална кариера го одбра бројот 41 на дресот со кој ќе настапува во нашиот тим“, стои во соопштението на клубот.
 
Марко Вујин минатата сезона го носеше дресот на Спортинг Лисабон, а претходно седум години беше член на Кил. Има настапувано и за Веспрем, Дунафер и Синтелон.
 
Претходно Вардар како нови засилувања ги потврди и Гоце Георгиевски, Филип Талески, Анте Гаџа, Јосип Векиќ и голманот Робин Кантегрел.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе