Медитерански игри

Македонските ракометари ќе играат во полуфинале на Медитеранските игри

Македонија ќе има шанси да дојде до третиот медал на Медитеранските игри кои се одржуваат во Алжир и тоа во ракомет откако нашата репрезентација избори полуфинале против Египет. 

Поразот на Алжир од Шпанија ја однесе Македонија до полуфиналето на Медитеранските игри.
 
Во последното коло од групната фаза Шпанците со убедливи 31-19 го совладаа домаќинот на игрите и овозможија на нашата репрезентација борба за медал.
 
Македонија и Алжир во својот меч одиграа нерешено 24-24, па гол разликата која беше во наша полза одлучуваше кој ќе оди во полуфиналето.
 
Противник на Македонија во полуфиналето ќе биде Египет кој беше прв во групата А, во другиот дуел играат Шпанија и Србија.
 
Мечот меѓу Македонија и Египет се игра во понеделник од 14 часот.

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе