ЕХФ потврди

Македонските ракометари ќе играат еден бараж за пласман на СП 2021

ЕХФ денеска конечно објави како ќе се пополнат местата на Светското првенство 2021 за селекциите кои доаѓаат од Европа, добрата вест е што Македонија ќе игра само еден бараж. 

ЕХФ долго време одолговлекуваше со конечната одлука па се шпекулираше со разни варијанти, се очекуваше дека Македонија ќе треба да игра два баражи, но тоа нема да се случи.
 
Извршната комисија при ЕХФ денеска го потврди начинот на кој ќе се пласираат селекциите на Светското првенство.
 
Во априлскиот прв бараж ќе има четири дуели, а тие ќе бидат составени од четирите селекции кои играа квалификации, Романија, Литванија, Израел и Турција и четирите последнопласирани селекции на ЕП, Летонија, БиХ, Русија и Полска.
 
Победниците во априлските баражи ќе се приклучат на останатите селекции кои преку Европското првенство нема да се квалификуваат на СП, а меѓу нив е и Македонија.
 

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе