ЕХФ Шампионат У19

Македонските млади ракометарки едвај го победија Косово, ќе се борат за петтото место на ЕХФ шампионатот

Македонската женска ракометна репрезентација до 19 години го совлада Косово со 31:30 и ќе се бори за пласман на петтото место на ЕХФ шампионатот.

Младите македонски ракометарки имаа потешкотии да ја победат селекцијата на Косово која имаше и предност на полувремето од 14:12.
 
Во второто полувреме Македонија беше подобра и на крајот дојде до тешка победа од 31:30.
 
Најефикасна во нашиот состав беше Седлоска со осум голови, пет постигна Динарица, а по четири Божиноска и Смајлоска.
 
Македонија за петтото место ќе игра против Фарските Острови кои беа убедливо подобри од Грузија со 31:21.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

повеќе

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

повеќе

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.

повеќе