СП Скопје 2019 У19

Македонија во драматична завршница го совлада Бахреин за втора победа на Светското првенство

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години ја забележааа втората победа на Светското првенство и забележа пласман во осминафинале откако вечерва во драматична завршница ја доби пресметката со Бахреин со 27-25.

Македонските ракометни надежи се радуваат на нова победа на СП, вечерва ги совладаа своите врсници од Бахреин. До новиот триумф, избраниците на Данило Брестовац стигнаа преку драматична завршница.

„Црвено-жолтите“ слично како и на претходниот меч, постојано беа во водство но никако не успеваа да го скршат противникот. На пауза заминавме со предност од 12-9, а позитива одржувавме се до пет минути пред крајот кога Бахреин изедначи на 23-23.

Па настана бркотница на теренот, Македонија сепак ја задржа смиреноста и на десетина секунди до последниот звук на сирената погоди за 27-25 и ја осигура победата која значи пласман во осминафинале

Мартин Серафимов со 10 погодоци беше најдобар поединец на теренот, а солидна партија пружи и Ненад Костески со 7 погодоци.

Утре е слободен ден за нашата репрезентација, а во недела се среќаваме со фаворитот Данска.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе