Квалификации за ЕП 2020

Македонија убедливо поразена од Шведска

Женската ракометна репрезентација на Македонија доживеа убедлив пораз од Шведска со 35:26 на стартот од квалификациите за Европското првенство 2020.

Македонските ракометарки добро го почнаа мечот и беа рамноправни во воведните минути, беше 6-5 за Шведска кога домаќинките почнаа да се одлепуваат. На полувремето се замина со водство од 20:13 за домашната селекција.
 
Убедливото водство ги опушти Швеѓанките, го намалија темпото но повторно беа подобри од нашата селекција. На крајот се радуваа на победа од девет голови разлика, 35:26.
 
Сара Ристовска со пет гола беше најефикасна во македонската репрезентација, Ливриниќ и Стојановска постигнаа по четири.
 
Следниот натпревар на Македонија е на домашен терен против Чешка, мечот се игра во сабота во 18 часот, влезот е слободен.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе