Квалификации за ЕП 2022

Македонија со победа над Швајцарија ги заврши најдобрите квалификации во историјата

Македонија со 29:28 славеше над Швајцарија и со пет победи и еден пораз ги заврши квалификациите за Европското првенствоо. 

На Швајцарија и одговараше и бод за пласман на Европското првенство, но Македонија одигра максмално ангажирано и професионално и со победа ги заврши квалификаците.
 
Во првото полувреме Швајцарија беше подобар противник, имаше предност и од три гола разлика, но нашата репрезентација го крена нивото во вториот дел и го сврте мечот.
 
На десетина минути пред крајот, направивме серија од 4-1, поведовме со 26-23 и успеавме да ја одржиме предноста до крајот на мечот за победа од 29-28.
 
Никола Митревски имаше брилијантна партија со 16 одбрани, а постигна и гол. Филип Кузмановски и Кире Лазаров со по шест гола беа најефикасни. Во составот на Швајцарија Шмид и Рубин постигнаа по осум гола, Портнер имаше 11 одбрани.
 
Квалификациите ги завршивме со пет победи и еден пораз што е најдобар учинок за Македонија во едни квалификации.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе