Ждрепка

Македонија против Светскиот шампион во квалификациите за ЕП 2022

Македонската ракометна репрезентација ги доби противниците за квалификациите за Европското првенство 2022, ждрепката сакаше да бидеме во група заедно со Светскиот шампион Данска. 

Македонија ќе игра против Данска во групата 7 од квалификациите за Европското првенство 2022.
 
Покрај Македонија и Данска во нашата група се уште и селекциите на Швајцарија и Финска.
 
Данска е убедливо најсилната селекција во нашата група, таа актуелниот владетел во светот на ракометот. Швајцарија е една од најквалитетните што можевме да ги добиеме од третиот шешир, додека Финска ќе биде аутсајдерот меѓу овие четири репрезентации.
 
Првите две селекции од осумте квалификациски групи одат директно на Европското првенство, таму ќе се пласираат и најдобрите четири третопласирани репрезентации.
 
 

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе