Медитерански игри

Македонија промаши пенал за победа во последните секунди, реми со Алжир

Ракометната репрезентација на Македонија пропушти голема шанса да го совлада домаќинот Алжир, мечот заврши 24-24, а ние имавме пенал во последните секунди но Џонов не го реализираше. 

По убедливата победа над Грција, малку фалеше македонските ракометари да дојдат до триумф и над Алжир, за жал шансата која ја имавме пред самиот крај, ја пропуштивме.
 
Натпреварот беше неизвесен во целиот тек, но и двете репрезентации имаа свои периоди. Првото полувреме заврши 15-15.
 
Во вториот дел Алжирците отворија со 3-0 и поведоа со 18-15, но потоа застанаа. Македонија за некое време дојде до водство од три разлика 22-19.
 
Репрезентациите продолжија да си ги менуваат периодите, па Алжир со серија од 5-0, дојде до предност од 24-22. Следуваа два гола на Македонија и напад за победа. На секунди до крајот имавме пенал, но Џонов не го реализираше и мечот заврши 24-24.
 

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе