Медитерански игри

Македонија промаши пенал за победа во последните секунди, реми со Алжир

Ракометната репрезентација на Македонија пропушти голема шанса да го совлада домаќинот Алжир, мечот заврши 24-24, а ние имавме пенал во последните секунди но Џонов не го реализираше. 

По убедливата победа над Грција, малку фалеше македонските ракометари да дојдат до триумф и над Алжир, за жал шансата која ја имавме пред самиот крај, ја пропуштивме.
 
Натпреварот беше неизвесен во целиот тек, но и двете репрезентации имаа свои периоди. Првото полувреме заврши 15-15.
 
Во вториот дел Алжирците отворија со 3-0 и поведоа со 18-15, но потоа застанаа. Македонија за некое време дојде до водство од три разлика 22-19.
 
Репрезентациите продолжија да си ги менуваат периодите, па Алжир со серија од 5-0, дојде до предност од 24-22. Следуваа два гола на Македонија и напад за победа. На секунди до крајот имавме пенал, но Џонов не го реализираше и мечот заврши 24-24.
 

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе