Добра вест е што нема да играме во Норвешка

Македонија од вториот шешир ќе ги чека противниците за Европското првенство

Македонската ракометна репрезентација на првото место ги заврши квалификациите за ЕП 2020 кое ќе се игра во Австрија, Норвешка и Шведска, во ждрепката ќе биде сместена во вториот шешир.

Со победата над Грција во Струмица го заверивме првото место во квалификациската група за Европското првенство 2020 кое ќе се одржи во три земји и за прв пат ќе биде со 24 репрезентации.
 
Австрија, Норвешка и Шведска се домаќини. Првата фаза ќе се игра во Грац, Виена, Трондхајм, Малме и Гетебург. Главните рунди ќе бидат во Виена и Малме, а полуфиналето и финалето ќе се игра во Стокхолм.
 
Ждрепката ќе се одржи на 28. јуни во 18:45 часот во Виена. Македонија ќе биде влечена од вториот шешир во кој уште се Норвешка, Словенија, Германија, Унгарија и Белорусија.
 
Ќе има шест групи со по четири репрезентации. Организаторите имаа право да си одберат група, а ЕХФ уште сега ги распореди и Хрватска, Германија и Данска. 
 
Добрата вест е што Македонија сигурно нема да игра во Норвешка, бидејќи од вториот шешир Германија и Данска ќе играат во групите Ц и Д во Трондхајм кој е најдалечен град за македонските навивачи. Нашата селекција може да игра во Грац, Виена, Малме или Гетеборг.
 
 
Првите две селекции од секоја група ќе се пласираат во една од двете главни групи кои ќе бидат составени од по шест репрезентации. Првите и вторите од тие групи ќе играат во полуфиналето во Стокхолм.
 

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе