СП Скопје У19

Македонија немаше сили за комплетен пресврт, пораз од Португалија во осминафиналето на СП

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години е поразена од Португалија во осминафиналето на Светското првенство, „црвено-жолтите" немаа сили за комплетен пресврт и загубија со 29-25.

По лекцијата од Јапонија во последниот натпревар од групната фаза, избраниците на Данило Брестовац вечерва одиграа машки, храбро се бореа, но во финишот снемаа сили и беа поразени од Португалија во осминафиналето на Светското првенство.

Натпреварот почна рамноправно, се играше гол за гол, а Македонија беше таа која прва се одлепи на два позитива (6-8). Потоа имавме и игарч повеќе и шанса да креираме поопиплива предност, но Португалија со исклучен играч стигна до егал (8-8).

Противникот во финишот на првиот дел почна да диктира темпо и се избори за преднос од 15-12 на пауза.

На отварањето на вториот дел, нашиот голман Кизиќ имаше неколку добри интервенции, тоа ни даде крилја и стигнавме до изедначување (18-18) во 43. минута од мечот.

Одново следуваше период на изедначена игра, за Македонија до 54. минута да се врати во предност (23-24). Но противникот брзо направи серија од 3-0 и натпреварот влезе во драматична завршница. Македонија потоа се приближин на еден негатива, имавме и играч повеќе, и наместо да го ставиме противникот под притисок, направивме серија грешки и Португалија на крајот се радуваше на триумф од 29-25.

Мартин Серафимов со 9 погодоци беше прв стрелец во редовите на Македонија, а солидна партија имаше и Младеновиќ со шест погодоци.

Кадетите сега ќе разигруваат за пласман од 9 до 16 место.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".