СП Скопје 2019 У19

Македонија лошо тргна на Светското првенство, пораз од Аргентина

Македонската ракометна репрезентација до 19 години со пораз од Аргентина од 23:20 го стартуваше Светското првенство кое се игра во Скопје.

Нашите ракометни надежи како фаворити влегоа во дуелот со Аргентина, играа и на домашен терен пред своја публика, имаа и пет гола предност, но на крајот го загубија мечот.

Првото полувреме не наговестуваше таков конечен резултат. По израмнетиот почеток Македонија се одлепи и на полувремето заминавме со предност од 13:9.

Вториот дел добро го почнавме, имавме водство и од пет голови разлика но како натпреварот се ближеше до крајот Македонија паѓаше. Кога се кршеше резултатот работите се одвиваа во полза на Аргентинците. Во вториот дел постигнавме само седум голови, а противникот двојно повеќе. На крајот Аргентина заслужено победи со 23:20.

Најефикасен во нашиот состав беше Ненад Костески со шест голови, Мартин Серафимов постигна четири.

Следниот натпревар на Македонија е во четврток против селекцијата на Нигерија.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.