Го добивме најтешкиот можен противник

Македонија ќе игра против Франција во баражот за пласман на СП 2021

Македонската ракометна репрезентација немаше среќа во ждрепката за бажот за пласман на Светското првенство, за противник ја добивме селекцијата на Франција. 

Ракометната велесила, Франција ќе биде пречката која Македонија ќе треба да ја помине за да дојде на Светското првенство  во Египет 2021.
 
Нашата репрезентација немаше среќа во денешната ждрепка, па за да го проодлжиме континуитетот на настапи на големи натпреварувања ќе треба да бидеме подобри од моќната Франција која иако потфрли на ЕП важи за еден од јасилните состави во моментов.
 
Баражите се играат во периодот од 5 до 11 јуни, а Македонија треба да биде домаќин во првиот меч.
 
Бараж за СП 2021:
 
Швајцарија – Исланд
Израел/Летонија – Португалија
Чешка – Црна Гора
Шведска – Турција/Русија
Словенија – Србија
Романија/Бих – Унгарија
Македонија – Франција
Украина – Германија
Полска/Литванија - Белорусија
Австрија - Холандија

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе