ЕП Хрватска 2018

Македонија ги почнува битките на Европското првенство, прв е мегданот со Словенија

Македонската ракометна репрезентација денеска го почнува петтиот настап на Европските првенства, противник е третата селекција од последниот Мундијал, Словенија.

Завршија подготовките, дојде денот кога сработеното треба да се покаже на теренот, Македонија денеска од 19:30 часот го почнува настапот на ракометниот собир во Хрватска, противник ни е бронзената Словенија.
 
Момците на Раул Гонзалез во одлична атмосфера ги одработија задачите пред настапот на големиот турнир. Одиграа само два пријателски меча, но имаа доволен број на тренинзи на кои ги воигруваа замислите на шпанскиот стратег. 
 
Селекторот немаше проблеми со повредени играчи, сите се здрави и желни за големи победи. Тој одлучи Гоце Ојлески, Велко Маркоски и Златко Даскаловски да бидат тројцата ракометари кои на стартот на првенството нема да бидат во комбинација за настап.
 
Словенија е незгоден противник за Македонија, досега имаме одиграно пет меѓусебни дуели од кои сме победиле само на еден. Последниот пораз го доживеавме минатата година кога загубивме со убедливи 29:22, на тоа Светско првенство Словенија го освои третото место.
 
Веселин Вујовиќ имаше проблеми со повредени ракометари, остана без неколку клучни играчи, составот не е оној кој ја искачи Словенија на пиедесталот, а тоа и дава реална шанса на Македонија вечерва да се надева на старт со победа на Европското првенство.
 
Ова ќе биде петто учество на Македонија на Европските првенства, досега никогаш не сме стартувале со победа, но таа негативна традиција некогаш ќе биде срушена, зошто да не уште вечерва во Загреб.
 
Македонските ракометари ќе имаат поддршка од околу 2.000 навивачи кои ќе бидат во помала бројка од Словенците, тие во Загрепска арена веројатно ќе зафатат и тројно повеќе места на трибините.
 
Натпреварот против Словенија почнува од 19:30 часот, два дена подоцна играме против Црна Гора, а првата групна фаза ја заокружуваме на 17. јануари против актуелниот европски шампион Германија. Првите три селекции од групата продолжуваат во втората групна фаза во која се вкрстува со најдобрите три од Данска, Шпанија, Унгарија и Чешка.
 
Од Загреб: Ристе Ѓорѓиевски
 

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе

Литературните дејци отсекогаш биле предвесници на некое ново време. Немале натприродна моќ да ја предвидат иднината.

повеќе

Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди.

повеќе