ЛШ фајнл-фор Келн

Маестрално прво полувреме на Вардар, пет плус во финалето против Веспрем

Вардар одигра фантастични 30 минути против Веспрем во финалето од Лигата на шампионите, македонскиот тим води со 16:11 по првото полувреме.

Вардар има моќен и ефикасен напад и цврста одбрана, во првото полувреме сè функционира како што треба.
 
Натпреварот во почетокот беше изедначен, се играше гол за гол до 4-4, а потоа Вардар почна да се одлепува. На крајот македонскиот тим има водство од пет гола разлика, а во еден момент водевме и со шест.
 
Рожерио Мораес е најефикасен со четири гола, Милосављев има пет одбрани во првиот дел.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе